- 3.133" Shaft Diameter
- 3.547" Housing Bore
- 0.366" Width
- Special Construction
- Internal
| Housing Bore Dia. | 3.547 in |
| Pressure | 0 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Special Construction |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.005 |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Case Construction | Special Construction |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Construction | Special |
| Shaft Dia. | 3.133 in |
| Seal Design | Assembled Design |
| Spring Material | N/A |
| Weight | 0.101 LB |
| EAN or UPC | 53893497051 |

