- Series 71000 Double Cup
- 7 1/2" OD x 3 3/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.404131 |
| Cup Type | Double Cup |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cup Width | 3 3/16 in |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 7.5 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| I.D. | N/A |
| Series | 71000 |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 19621.2 lbf |
| Weight | 8.89 LB |
| EAN or UPC | 53893385297 |

