- Series 720000 Single Cup
- 23 1/2" OD x 3 7/8" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| K Factor | 1.383789 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 3 7/8 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| O.D. | 23.5 in |
| Radial Rating | 164867.1 lbf |
| Series | 720000 |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Weight | 115.68 LB |
| EAN or UPC | 53893670478 |

