- Series 722000 Single Cup
- 18 1/2" OD x 2 3/4" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.545509 |
| Radial Rating | 80338.3 lbf |
| Cone Width | N/A |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| O.D. | 18.5 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | 722000 |
| Cup Width | 2 3/4 in |
| Weight | 46.15 LB |
| EAN or UPC | 53893671574 |

