- Series 722000 Double Cup
- 18 1/2" OD x 5 7/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Radial Rating | 80338.3 lbf |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| Series | 722000 |
| K Factor | 1.545509 |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 5.875 in |
| Cone Width | N/A |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| O.D. | 18.5 in |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Double Cup |
| Weight | 95.44 LB |
| EAN or UPC | 53893671611 |

