- Series 72000 Single Cup
- 5" OD x 1" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 1 in |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 0.7925289 |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. | 5 in |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Radial Rating | 8910.3 lbf |
| Series | 72000 |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 2.087 LB |
| EAN or UPC | 53893388403 |

