- Series 745 Single Cup
- 5.904" OD x 1 7/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| Radial Rating | 17147.6 lbf |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Cup Width | 1 7/16 in |
| K Factor | 1.795987 |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. | 5.904 in |
| Series | 745 |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Origin | Cups |
| Weight | 2.48 LB |
| EAN or UPC | 53893080987 |

