- 745 Series Single Cone
- 2.5570" Straight Bore
- 1.8370" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | 2.557 in |
| Cone Width | 1.837 in |
| Origin | Cones |
| K Factor | 1.795987 |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | 745 |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 17147.6 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | N/A |
| Weight | 6.806 LB |
| EAN or UPC | 53893081823 |

