- Series 74000 Single Cup
- 8.464" OD x 1 3/8" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Radial Rating | 20617.5 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.19845 |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 1 3/8 in |
| O.D. | 8.464 in |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | 74000 |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 4.176 LB |
| EAN or UPC | 53893395838 |

