- Timken TDO assembly
- consists of 2-749S cone, 1-742D cup and 1 -X2S-749 spacer .012" E.P.
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Assembly | TDO |
| Series | 755 |
| Static Load Rating [Max] | 198000 lbf |
| O.D. | 6.125 in |
| End Play | 0.012 in |
| K Factor | 1.8 |
| I.D. | 3.3475 in |
| Weight | 17.525 LB |
| EAN or UPC | 53893082882 |

