- Series 750000 Single Cup
- 12" OD x 1 5/8" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 12 in |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.75647 |
| Series | 750000 |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 1 5/8 in |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| Radial Rating | 41835 lbf |
| Weight | 15.1 LB |
| EAN or UPC | 53893681153 |

