- 755 Series Single Cone
- 3 1/8" Straight Bore
- 1.9000" Wide
- 0.310" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 1.9 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.310 in |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.712413 |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 3 1/8 in |
| Radial Rating | 17658.1 lbf |
| Series | 755 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 6.55 LB |
| EAN or UPC | 53893084411 |

