- Tapered Roller Bearing Set
- 3 1/2" ID x 6 3/8" OD x 1 7/8" Wide
- Class 0
| One-Row Radial Rating C90 | 17700 lbf |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Cone Width | 1.9 in |
| Series | 755 |
| Static Load Rating [Max] | 99200 lbf |
| O.D. | 6.375 in |
| Housing Shoulder Diameter | 5.91 in |
| Cup Width | 1.5 in |
| I.D. | 3 1/2 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Assembly | TS |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| K Factor | 1.71 |
| Weight | 9.185 LB |
| EAN or UPC | 53893085067 |

