- Series 775 Single Cup
- 7.087" OD x 1.5748" Wide
- 0.120" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.12 in |
| O.D. | 7.087 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.514784 |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 1.5748 in |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 18676.5 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Single Cup |
| Series | 775 |
| Weight | 4.394 LB |
| EAN or UPC | 53893086903 |

