- 77000 Series Single Cone
- 3 3/4" Straight Bore
- 1.9000" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Cone Width | 1.9 in |
| Series | 77000 |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 3 3/4 in |
| K Factor | 1.591347 |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 18332.1 lbf |
| Weight | 6.496 LB |
| EAN or UPC | 53893399324 |

