- Series 780000 Single Cup
- 14" OD x 1 5/8" Wide
- 0.190" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Series | 780000 |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 14 in |
| Radial Rating | 47287.3 lbf |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 1 5/8 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.19 in |
| K Factor | 1.463473 |
| Weight | 17.829 LB |
| EAN or UPC | 53893688497 |

