- Timken TDO assembly
- consists of 2-78225 cone, 1-78549D cup and 1 -X1S-78225 spacer .006" E.P.
- Standard Tolerance
| O.D. | 5.5 in |
| End Play | 0.006 in |
| Tolerance | Standard |
| Series | 78000 |
| Static Load Rating [Max] | 86800 lbf |
| K Factor | 0.67 |
| Assembly | TDO |
| I.D. | 2 1/4 in |
| Weight | 12.19 LB |
| EAN or UPC | 53893401393 |

