- 78000 Series Double Cone
- 2 1/2" Straight Bore
- 2.5980" Wide
- 0.090" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 9229.5 lbf |
| Cone Type | Double Cone |
| Material | Steel |
| Cone Width | 2.598 in |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Series | 78000 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| K Factor | 0.6744606 |
| Origin | Cones |
| I.D. | 2 1/2 in |
| Bearing Type | Double Cone |
| Weight | 6.269 LB |
| EAN or UPC | 53893402260 |

