- 78000 Series Single Cone
- 2.5586" Straight Bore
- 1.2960" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Type | Single Cone |
| I.D. | 2.5586 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| Series | 78000 |
| Radial Rating | 9229.5 lbf |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 0.6744606 |
| Enclosure | Open |
| Cone Width | 1.296 in |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Weight | 3.211 LB |
| EAN or UPC | 53893402574 |

