- Series 78000 Double Cup
- 5 1/2" OD x 2.0395" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Series | 78000 |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 9229.5 lbf |
| K Factor | 0.6744606 |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. | 5.5 in |
| Cup Width | 2.0395 in |
| Weight | 4.208 LB |
| EAN or UPC | 53893403373 |

