- Series 78000 Single Cup
- 5.513" OD x 0.9260" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| K Factor | 0.6744606 |
| Series | 78000 |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. | 5.513 in |
| Cup Width | 0.926 in |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 9229.5 lbf |
| Weight | 2.03 LB |
| EAN or UPC | 53893403434 |

