- Series 78000 Single Cup
- 5.708" OD x 0.9058" Wide
- 0.140" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.14 in |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Cup Width | 0.9058 in |
| Cup Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 0.6744606 |
| O.D. | 5.708 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Radial Rating | 9229.5 lbf |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 78000 |
| Weight | 2.403 LB |
| EAN or UPC | 53893403632 |

