- Tapered Roller Bearing Set
- 17" ID x 21" OD x 1 13/16" Wide
- Class 3
| Housing Shoulder Diameter | 20.08 in |
| Cone Width | 1.8125 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 35700 lbf |
| Series | 80300 |
| Static Load Rating [Max] | 342000 lbf |
| K Factor | 1.91 |
| I.D. | 17 in |
| Assembly | TS |
| O.D. | 21 in |
| Tolerance | Class 3 (Precision) |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cup Width | 1.375 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.130 in |
| Weight | 45.952 LB |
| EAN or UPC | 53893407081 |

