- Series 81000 Double Cup
- 9 5/8" OD x 3 1/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Series | 81000 |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Radial Rating | 21680 lbf |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 3 1/8 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 9.625 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.660215 |
| Weight | 12.09 LB |
| EAN or UPC | 53893410876 |

