- 82000 Series Single Cone
- 5 7/8" Straight Bore
- 2.2300" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.321648 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Series | 82000 |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 5 7/8 in |
| Cone Width | 2.23 in |
| Radial Rating | 27795.9 lbf |
| Weight | 12.8 LB |
| EAN or UPC | 53893413426 |

