- Series 82600 Double Cup
- 11" OD x 3 13/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| O.D. | 11 in |
| Series | 82600 |
| Cup Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Cup Width | 3.8125 in |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| K Factor | 1.11299 |
| Radial Rating | 30511.7 lbf |
| Origin | Cups |
| Weight | 25.5 LB |
| EAN or UPC | 53893414416 |

