- Series 82000 Single Cup
- 9 1/2" OD x 1 3/4" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cup Width | 1 3/4 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Precision |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 9.5 in |
| Origin | Cups |
| Series | 82000 |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 8.645 LB |
| EAN or UPC | 53893416021 |

