- Series 82000 Double Cup
- 9 1/2" OD x 4 3/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Series | 82000 |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 4 3/16 in |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 9.5 in |
| K Factor | 1.321648 |
| Radial Rating | 27795.9 lbf |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| Weight | 20.29 LB |
| EAN or UPC | 53893416250 |

