- Series 835 Double Cup
- 6 3/4" OD x 3 15/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cup Type | Double Cup |
| Series | 835 |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 6.75 in |
| Radial Rating | 22075.4 lbf |
| Cup Width | 3 15/16 in |
| K Factor | 1.951711 |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Weight | 10.59 LB |
| EAN or UPC | 53893094427 |

