- Series 8500 Double Cup
- 12 7/8" OD x 3 1/4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Bearing Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Series | 8500 |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Cup Width | 3 1/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.436533 |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 30129.2 lbf |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. | 12.875 in |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 19.342 LB |
| EAN or UPC | 53893151922 |

