- Series 855 Double Cup
- 7 1/2" OD x 4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Series | 855 |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.744459 |
| Cup Type | Double Cup |
| Bearing Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 24694.7 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| O.D. | 7.5 in |
| Cup Width | 4 in |
| Material | Steel |
| Weight | 14.5 LB |
| EAN or UPC | 53893095974 |

