- Series 855 Single Cup
- 7 7/8" OD x 1 15/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cone Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Series | 855 |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 1.9375 in |
| Material | Steel |
| O.D. | 7.875 in |
| Radial Rating | 24694.7 lbf |
| K Factor | 1.744459 |
| Weight | 9.62 LB |
| EAN or UPC | 53893096070 |

