- Timken TDO assembly
- consists of 2-8573 cone, 1-8520CD cup and 1 -X1S-8573 spacer .020" E.P.
- Standard Tolerance
| End Play | 0.02 in |
| Series | 8500 |
| Static Load Rating [Max] | 480000 lbf |
| K Factor | 1.44 |
| Tolerance | Standard |
| Assembly | TDO |
| I.D. | 9 in |
| O.D. | 12.88 in |
| Weight | 60.627 LB |
| EAN or UPC | 53893152769 |

