- 855 Series Single Cone
- 4" Straight Bore
- 2.2650" Wide
- 0.310" Maximum Shaft Fillet Radius
- Precision Grade
| O.D. | N/A |
| I.D. | 4 in |
| Tolerance | Precision |
| Origin | Cones |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.310 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 2.265 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | 855 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Weight | 9.4 LB |
| EAN or UPC | 53893096605 |

