- 855 Series Single Cone
- 3.9370" Straight Bore
- 2.2650" Wide
- 0.240" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | 3.937 in |
| K Factor | 1.744459 |
| Cone Width | 2.265 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.240 in |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| Series | 855 |
| O.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 24694.7 lbf |
| Origin | Cones |
| Weight | 9.29 LB |
| EAN or UPC | 53893097343 |

