- 895 Series Single Cone
- 5 1/2" Straight Bore
- 2 1/4" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Precision Grade
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 895 |
| Cup Width | N/A |
| Cone Width | 2 1/4 in |
| I.D. | 5 1/2 in |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Material | Steel |
| Weight | 12.094 LB |
| EAN or UPC | 53893098814 |

