- 895 Series Single Cone
- 5 1/2" Straight Bore
- 2 1/4" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | 5 1/2 in |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| Series | 895 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 2.25 in |
| K Factor | 1.388435 |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 28086.4 lbf |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 13.17 LB |
| EAN or UPC | 53893098777 |

