- Tapered Roller Bearing Set
- 3.3465" ID x 7 7/16" OD x 2.0983" Wide
- Class 2 (Standard)
| Assembly | TS |
| I.D. | 3.3465 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| One-Row Radial Rating C90 | 17400 lbf |
| Cone Width | 2.0772 in |
| Static Load Rating [Max] | 88100 lbf |
| O.D. | 7.4375 in |
| K Factor | 0.67 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | 90000 |
| Housing Shoulder Diameter | 7.06 in |
| Cup Width | 1 1/4 in |
| End Play | 0.008 in |
| Weight | 30.144 LB |
| EAN or UPC | 53893434582 |

