- 90000 Series Single Cone
- 3.3465" Straight Bore
- 2.0770" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 2.077 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 17436.1 lbf |
| Bearing Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| I.D. | 3.3465 in |
| Origin | Cones |
| Tolerance | Standard |
| Series | 90000 |
| K Factor | 0.6744606 |
| O.D. | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 10.725 LB |
| EAN or UPC | 53893434551 |

