- Series 90000 Single Cup
- 7 7/16" OD x 1 1/4" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 90000 |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 17436.1 lbf |
| Cup Width | 1 1/4 in |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 7.4375 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Type | Single Cup |
| K Factor | 0.6744606 |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Origin | Cups |
| Weight | 4.15 LB |
| EAN or UPC | 53893435510 |

