- Tapered Roller Bearing Set
- 3" ID x 6 3/8" OD x 1 15/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Housing Shoulder Diameter | 6.03 in |
| O.D. | 6.375 in |
| K Factor | 0.82 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Static Load Rating [Max] | 74200 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 16100 lbf |
| Assembly | TS |
| Series | 9200 |
| End Play | 0.008 in |
| Cone Width | 1 13/16 in |
| I.D. | 3 in |
| Cup Width | 1 1/4 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Weight | 20.222 LB |
| EAN or UPC | 53893157016 |

