- Series 9300 Single Cup
- 7" OD x 1 3/8" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 16523.8 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 1 3/8 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| K Factor | 0.7642406 |
| O.D. | 7 in |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Series | 9300 |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 4.743 LB |
| EAN or UPC | 53893157276 |

