- Series 9300 Double Cup
- 7" OD x 2 15/16" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Series | 9300 |
| Cup Type | Double Cup |
| K Factor | 0.7642406 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| O.D. | 7 in |
| Material | Steel |
| Cup Width | 2 15/16 in |
| Radial Rating | 16523.8 lbf |
| Weight | 10.017 LB |
| EAN or UPC | 53893157320 |

