- 9300 Series Single Cone
- 3" Straight Bore
- 2" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 9300 |
| K Factor | 0.7642406 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Width | 2 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Radial Rating | 16523.8 lbf |
| I.D. | 3 in |
| O.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Weight | 8.93 LB |
| EAN or UPC | 53893157542 |

