- Tapered Roller Bearing Set
- 3" ID x 6 3/4" OD x 1 15/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| End Play | 0.008 in |
| K Factor | 0.76 |
| Housing Shoulder Diameter | 6.46 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cup Width | 1.25 in |
| Series | 9300 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 6.75 in |
| Assembly | TS |
| Static Load Rating [Max] | 78800 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 16500 lbf |
| Cone Width | 1.8125 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| I.D. | 3 in |
| Weight | 23.58 LB |
| EAN or UPC | 53893157894 |

