- 93000 Series Double Cone
- 8" Straight Bore
- 5 1/4" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 93000 |
| Bearing Type | Double Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 8 in |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.116113 |
| Cone Type | Double Cone |
| Cone Width | 5.25 in |
| Cup Width | N/A |
| Origin | Cones |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 39452.3 lbf |
| Weight | 54.119 LB |
| EAN or UPC | 53893443942 |

