- Series 94000 Double Cup
- 11 3/8" OD x 4 3/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Series | 94000 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 11.375 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.247662 |
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Width | 4.375 in |
| Cup Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 35635 lbf |
| Weight | 29.44 LB |
| EAN or UPC | 53893445373 |

