- 935 Series Single Cone
- 3 7/8" Straight Bore
- 2 5/8" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 2 5/8 in |
| K Factor | 1.793468 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 30869.8 lbf |
| Series | 935 |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| I.D. | 3 7/8 in |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 16.38 LB |
| EAN or UPC | 53893102085 |

