- Tapered Roller Bearing Set
- 4 3/4" ID x 9 1/4" OD x 2 1/2" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| End Play | 0.012 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| K Factor | 1.58 |
| I.D. | 4 3/4 in |
| Cone Width | 2.5 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Static Load Rating [Max] | 209000 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 33900 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 8.54 in |
| Cup Width | 1.9375 in |
| Series | 95000 |
| Assembly | TS |
| O.D. | 9.25 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Weight | 59.113 LB |
| EAN or UPC | 53893972732 |

