- 95000 Series Single Cone
- 4.9190" Straight Bore
- 2 1/2" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cup Width | N/A |
| Series | 95000 |
| Radial Rating | 33936.6 lbf |
| K Factor | 1.581381 |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Cone Width | 2.5 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 4.919 in |
| Origin | Cones |
| Weight | 17.162 LB |
| EAN or UPC | 53893450155 |

